تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۹ - ۱۷:۰۳ کد مطلب 98927

آبروی‌خود را با قهرمانی سپاهان یا ذوب‌آهن معامله نمی‌کنم

به گزارش پایگاه ۵۹۸، دومین مهمان صندلی داغ مهدی تاج بود؛ رئیس سازمان لیگ برتر که علی کفاشیان را به عنوان نایب‌رئیس اول خود پیشنهاد داده است. به گزارش بانک ورزش؛ او مدیریت فدراسیون فوتبال را مدیریت ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌داند و با ایده تأسیس چهار سازمان به نام‌های سازمان اقتصادی، سازمان تیم‌های […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، دومین مهمان صندلی داغ مهدی تاج بود؛ رئیس سازمان لیگ برتر که علی کفاشیان را به عنوان نایب‌رئیس اول خود پیشنهاد داده است.

به گزارش بانک ورزش؛ او مدیریت فدراسیون فوتبال را مدیریت ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌داند و با ایده تأسیس چهار سازمان به نام‌های سازمان اقتصادی، سازمان تیم‌های ملی، سازمان فوتسال و فوتبال ساحلی و سازمان لیگ در پی ایجاد تحول در فوتبال است. 

مهدی تاج همسو با کروش است و نگاهش به وزارت ورزش و جوانان تعامل‌گرایانه است و بر این باور است که فدراسیون فوتبال باید از کمک‌های وزارت ورزش و جوانان برای اداره هر چه بهتر فوتبال بهره‌مند شود. او در این گفت‌وگو از واگذاری بلیت‌فروشی بازی‌ها به باشگاه‌ها برای اولین بار خبر داد و گفت در صورت انتخاب شدن اگر لازم باشد از مشورت‌های صفایی‌فراهانی و دادکان هم بهره خواهد گرفت.

به اتفاق حرف‌های مهدی تاج را می‌خوانیم.

* سردار آجورلو در مصاحبه‌ای که با خبرورزشی داشتند، گفتند برای اداره فدراسیون فوتبال گزینه بهتری نسبت به شما و عزیز محمدی هستند به این دلیل که فرصت مدیریت در فوتبال به شما و عزیز محمدی رسیده و به ایشان نه. سردار آجورلو همچنین معتقد بودند اعضای مجمع اگر به وضعیت فعلی راضی باشند باید به مهدی تاج یا عزیز محمدی رأی بدهند اما اگر خواستار تغییرند باید به وی رأی بدهند. نظرتان چیست؟
بی‌شک به این دیدگاه احترام می‌گذارم. حتی شاید گزینه‌هایی بهتر از ما هم باشند که وارد گود نشده‌اند. من بازی می‌کردم البته نه در سطح ملی. کاپیتان راه‌آهن اصفهان بودم. در آموزشگاه‌ها هم بازی کردم. انقلاب که شد ۱۹ سال داشتم و درگیر مسائل روز شدم و مسئولیت‌های متعددی را بر عهده گرفتم. در فوتبال هم حضور در بخش‌های مختلف مدیریتی را تجربه کردم. مدیر‌عامل بودم، عضو هیأت مدیره، نایب‌رئیس اول و دوم. رئیس کمیته داوران و رئیس سازمان لیگ برتر. به واقع در همه حوزه‌های مدیریت فوتبال حضور داشتم الا ریاست فدراسیون فوتبال. با توجه به تجربیاتی که آموخته‌ام بر این عقیده‌ام که می‌توانم رئیس خوبی برای فدراسیون فوتبال باشم. از نظر من مدیریت فدراسیون فوتبال صرفاً یک مدیریت ورزشی نیست؛ مدیریت ورزشی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است که خوشبختانه با توجه به مسئولیت‌هایی که من طی دوران مدیریت خود بر عهده داشتم اینها را درک کرده‌ام.

* یکی از ضعف‌های دوره مدیریت علی کفاشیان این بود که هیچ ایستادگی‌ای در برابر انتقال تیم‌ها از شهری به شهر دیگر و همچنین خرید و فروش امتیاز نداشت. اگر شما رئیس شوید برای جلوگیری از این انتقال‌های بد قانونی را مصوب خواهید کرد؟
سؤالی که شما پرسیده‌‌اید یک سؤال تجربی است. تجربه به ما ثابت کرده انتقال تیم پاس به همدان انتقال خوبی نبوده و نتیجه منفی به همراه داشته است. در برهه‌ای تلاش کردند نفت را به اراک ببرند اما در یک قدمی اراک در تهران ماندگار شد. این به خاطر واکنش عادل فردوسی‌پور و انعکاس آن در برنامه ۹۰ بود. ما هم تلاش کردیم تا یک تجربه تلخ تکرار نشود. خرید و فروش امتیاز کار خوبی نیست و به این دلیل جواب نمی‌دهد که برای حضور شایسته در سطحی از بازی‌ها فقط مجوز کافی نیست. شهری که می‌خواهد تیم داشته باشد باید خود تلاش کند و همزمان با رشد فنی باید در بعدهای ساختار، ورزشکار، نهاد برگزاری و… هم رشد کند. پاس در همدان عاقبت خوبی نداشت چون در همدان ساختار نبود. همچنین در دورود. این اواخر می‌خواستند راه‌آهن یزدان را هم به شهر دیگری ببرند که ما مانع شدیم. خوشبختانه افکار عمومی هم به این نتیجه رسیده که تیم هبه شده را نپذیرد. شما دیدید که این فصل صنعت نفت حتی هدیه امتیاز تیم فولاد نوین را قبول نکرد. آبادان خود فوتبال دارد. من اصلاً مخالف نیستم که همه شهرها در فوتبال رشد کنند اما تا ساختار رشد نکند چنین حضوری بی‌فایده خواهد بود.

* برخی‌ها می‌گویند حضور مهدی تاج در سازمان لیگ برتر به سود تیم‌های اصفهانی شده است!
این حرف‌ها نخ‌نما شده است و کسانی که آن را مطرح می‌کنند اصلاً خدا را در نظر نمی‌گیرند. من آبروی خود را بیش از هر چیزی دوست دارم و هیچ‌گاه آبروی خود را با این مسائل معامله نمی‌کنم. راستی اگر حضور من در سازمان لیگ برتر به سود تیم‌های اصفهانی است الان سپاهان در کجای جدول قرار دارد؟ آیا سپاهان و ذوب‌آهن پیش از حضور من در سازمان لیگ برتر قهرمان نشده بودند؟ من عضو هیأت ‌مدیره باشگاه پرسپولیس بودم، همچنین رئیس کمیته داوران. چرا آن موقع این حرف‌ها زده نمی‌شد. هیچ انسانی آبروی خود را معامله نمی‌کند.

* عصر ارتباطات است و هزاره سوم و هنوز بلیت‌فروشی الکترونیکی در فوتبالمان به خوبی جا نیفتاده است و حتی کسانی که بلیت الکترونیکی می‌خرند موفق به ورود به استادیوم نمی‌شوند!
نه فقط بنده بلکه آقایان بهروان، ساکت، فتاحی و کاظمی در این زمینه زحمات زیادی کشیده‌اند البته اگر بخواهم بر اساس قوانین حاکم بر فوتبال حرفه‌ای با شما صحبت کنم باید بگویم در هیچ‌جای دنیا بلیت‌فروشی وظیفه سازمان لیگ برتر یا مجری برگزاری بازی‌ها نیست اما در ایران با توجه به مشکلاتی که باشگاه‌ها به خصوص استقلال و پرسپولیس دارند ما این وظیفه را به دوش گرفته‌ایم. برای بلیت‌فروشی الکترونیکی فقط خواست من و دیگر دوستان کافی نیست و باید شرایط مهیا باشد و همه خواست‌ها در یک مسیر هدایت شود. ما در دربی این کار را کردیم. یک میلیارد تومان بلیت اینترنتی فروختیم که در نوع خود بی‌سابقه بود. عده کمی از دوستانی هم که بلیت خریده بودند و متأسفانه موفق به ورود به استادیوم نشده بودند به خاطر تجمع کسانی پشت کانتر بود که بلیت نداشتند ولی طبق عادت به استادیوم آمده بودند تا بلکه موفق به ورود به استادیوم شوند. سازمان لیگ برتر مشکلی نداشت. متأسفانه این دوستان پشت جمعیتی که بدان اشاره کردم ‌گیر کردند. ما به سرعت به این مسیر ادامه می‌دهیم تا بلیت‌فروشی الکترونیکی باب شود. یک خبر خوب که من اینجا باید بدان اشاره کنم این است که از فصل آینده بلیت‌فروشی مستقیماً به باشگاه‌ها واگذار می‌شود و دیگر سازمان لیگ برتر در این ماجرا دخالت نخواهد کرد. باشگاه‌ها باید با استادیوم‌هایی که در آن بازی می‌کنند قرارداد امضا کنند و با همکاری فی‌مابین بلیت‌فروشی کنند. یکی از اقداماتی که ما اخیراً انجام دادیم و این به سود باشگاه‌هاست سر و سامان دادن به وضعیت VIP استادیوم آزادی است. ما اخیراً می‌دیدیم از این جایگاه هم ترقه به داخل زمین پرتاب می‌شود! ظرفیت را از ۶۰۰ نفر به ۲۷۲ نفر کاهش دادیم تا جایگاه شرایط بهتری پیدا کند و اذعان کردیم هر که خواهان در اختیار گرفتن این جایگاه است باید ۵۰ هزار تومان پول پرداخت کند. این سبب شده تا دیگر هر کسی به این جایگاه نیاید البته باشگاه‌ها مثل همیشه سهمیه دارند و این فروش به سود باشگاه‌ها تمام خواهد شد. به نظر من بلیت VIP قابلیت افزایش قیمت تا ۳۰۰ هزار تومان را دارد.

* خب ایده‌هایی که اجرایی کرده‌‌اید و در دست اجرا دارید نگران نیستید که با تغییر رئیس فدراسیون فوتبال دستخوش تغییر شود و یا اجرا نگردد؟
نه، به این دلیل که بیشتر اعضای هیأت ‌رئیسه سازمان لیگ برتر از مدت زمان مدیریتشان باقی ‌مانده است.

* در سال‌های اخیر رابطه وزارت ورزش و جوانان با فدراسیون فوتبال خیلی خوب نبوده و حتی شائبه‌های دخالت هم وجود داشته است. آیا نگران نیستید دخالت‌های وزارت ورزش و جوانان برای شما چالش ایجاد کند!
آن چیز که من اکنون می‌بینم رابطه خوب وزارت ورزش و جوانان با فدراسیون فوتبال به خصوص علی کفاشیان است. در همین ماجرای اخیر کروش وزارت ورزش و جوانان معتقد بود که کروش باید بماند و تلاش‌هایی را هم برای برآورده شدن خواسته‌های سرمربی تیم ملی انجام داده است. بعد از حرف‌های کروش ما به وزارت ورزش و جوانان رفتیم. وزیر به شخصه افشین پیروانی را خواست و با او صحبت کرد. این دخالت کردن نیست کمک کردن و با هم متحد شدن است. فدراسیون فوتبال یک نهاد مستقل است و تصمیمات را در مراجع تصمیم‌گیری و با خرد‌ جمعی می‌گیرد اما این دلیلی برای کمک نگرفتن و عدم مشورت با وزارت ورزش و جوانان نیست. ما برای اداره فوتبال باید از دولت کمک بگیریم و همه دست به دست هم دهیم. این ‌طوری موانع و مشکلات بهتر رفع می‌شود. همان‌طور که اشاره کردم در ماجرای کروش وزارت ورزش و جوانان علاقه‌مند است در حل مشکلات به ما کمک کند. این نباید به معنای دخالت تلقی شود و اینکه اذعان کنیم نباید از وزارت ورزش و جوانان کمک بگیریم. در جلسه هیأت ‌رئیسه که کروش حرف زده بود از اسدی پرسیده شد برنامه‌های کروش چگونه بود؟ گفت همه برنامه‌های کروش خوب و سودمند است.

* صحبت از کروش شد. اگر شما رئیس فدراسیون فوتبال شوید چه سیاستی را در قبال وی در پیش می‌گیرید؟
من کروش را قبول دارم و همیشه حرف‌های او را به دقت گوش داده‌ام. شاید خوب مدیریت نشده باشد یا برخی از حرف‌هایش را تند و با ادبیاتی بزند که مهربانانه نباشد اما حرف‌هایش درست است و دغدغه خودش را ندارد. نگرانی او برای تیم و بچه‌هاست. کروش می‌گوید من زمین تمرین ایده‌آل می‌خواهم و در زمین تمرین تیم ملی نباید دیگر تیم‌ها تمرین کنند تا چمن آن همیشه در شرایط ایده‌آل باقی بماند. او می‌گوید تیم باید با چارتر به دیگر کشورها از جمله کره پرواز کند تا بازیکن دچار کشیدگی عضلات به خاطر تأخیر در پرواز و سفرهای طولانی مدت نشود و مسائلی از این دست. اینها که کروش می‌گوید اگر ما فراهم کنیم به واقع به تیم ملی خود شخصیت داده‌ایم و برای تیم ملی امکانات مهیا کرده‌ایم. کروش که فردا از ایران برود امکانات برای تیم ملی باقی می‌ماند. او در جلسه هیأت ‌رئیسه حرف‌های زیادی زده بود که شاید الان طرحش در اینجا مناسبت نداشته باشد. یکی از آنها صعود به دور دوم جام جهانی‌ بود. کروش هیچ چیز را برای خودش نمی‌خواهد و به حداقل‌ها هم راضی است. ما باید دست به دست هم دهیم و نگذاریم دغدغه کروش امکانات باشد. او همان‌طور که گفته باید به صعود تیم ملی به دور دوم جام جهانی‌ فکر کند.

* شما به مشکلات فدراسیون فوتبال و فوتبال کشور اشراف کامل دارید. با چه برنامه‌ای وارد گود شده‌‌اید و چه تدبیری برای بهبود وضعیت اندیشیده‌اید؟
من برنامه خود را تدوین کرده‌ام و شاید اشاره به جزئیات آن در اینجا لازم نباشد اما در نگاه کلی معتقدم پیشبرد امور فوتبالی به شرط تأسیس چهار سازمان به شکل بهتری انجام خواهد شد. ۱- سازمان اقتصادی فوتبال ۲- سازمان تیم‌های ملی ۳- سازمان لیگ فوتبال ۴- سازمان فوتسال و فوتبال ساحلی. البته ما هم‌اکنون سازمان لیگ برتر را داریم که مجری برگزاری مسابقات در بخش خانم‌ها و آقایان و در سطوح مختلف است اما سازمان لیگ فوتبالی که من بر اساس متدهای نوین تعریف کرده‌ام سازمان قوی‌تر و منسجم‌تری است. خب هر یک از این سازمان‌ها که امور اجرایی فوتبال را در دست خواهند گرفت تعاریف و وظایف خاص خود را دارند و فکر نمی‌کنم کسی باشد که ضرورت ایجاد آنها را کسی حس نکرده باشد؛ مثلاً ما هم‌اکنون در فوتسال ششم دنیا و در فوتبال ساحلی هفتم دنیا هستیم و تشکیل سازمان فوتسال و فوتبال ساحلی به رشد و پیشرفت این دو رشته کمک خواهد کرد در حالی که این دو رشته هم‌اکنون به صورت کمیته‌ای اداره می‌شوند. سازمان لیگ فوتبال به طور مشخص باید دو هدف عمده را دنبال کند؛ ادامه جوانگرایی در مسابقات لیگ برتر و کاهش هزینه‌ها با کمک‌‌گیری از جوانگرایی و سازندگی. در مورد وجود سازمان تیم‌های ملی حتی کروش هم صحبت کرده‌اند. این سازمان پشتوانه تیم‌های ملی به خصوص تیم بزرگسالان خواهد بود، موجب نزدیکی کروش با مربیان تیم‌های ملی پایه خواهد شد و یکپارچگی تیم‌ها در ایده‌های بازی را به همراه خواهد داشت. هم‌اکنون هر یک از تیم‌های ملی ما با یک ایده خاص بازی می‌کنند و هیچ‌گاه نتوانسته‌اند به یکدیگر کمک کنند اما با تشکیل این سازمان و اجرای برنامه‌هایش تیم‌های ملی مکتب واحدی را دنبال خواهند کرد. به واقع یک سند جامع فنی تدوین خواهد شد و همه تیم‌های ملی یک مسیر را در پیش می‌گیرند و به یکدیگر سرویس می‌دهند و این همان اتفاقی است که در فوتبال حرفه‌ای رخ داده است. این سازمان در پی خود تأسیس پژوهشگاه تیم‌های ملی، مرکز پزشکی و… را به دنبال خواهد داشت. نکته دیگر اینکه همه این سازمان‌ها تشکیلات مشخص و قانونمندی خواهند داشت؛ یعنی دارای اعضای هیأت رئیسه خواهند بود. به دلیل نظارت فدراسیون فوتبال بر عملکرد سازمان‌ها چیدمان‌ها به گونه‌ای است که رئیس، دبیرکل، نایب ‌رئیس و… در این سازمان‌ها حضور خواهند داشت و در بین اعضای مجمع باشگاه‌ها نماینده خود را معرفی می‌کنند و همچنین هیأت‌ها نیز نماینده خود را به اعضای مجمع معرفی خواهند کرد. این چهار سازمانی که تعریف کرده‌ام هسته اصلی فدراسیون فوتبال خواهند بود که امور اجرایی را در دست می‌گیرند. من مطالعات زیادی در این باره داشته‌ام و از سفرهای خارجی و همچنین متدهای اروپایی هم بهره گرفته‌ام. مثلاً در خصوص سازمان اقتصادی فوتبال باید بگویم امروز در فوتبال جهان با توجه به اینکه فوتبال تبدیل به یک صنعت شده کارشناسان خبره اقتصادی در این سازمان حضور دارند و اگر فوتبال وارد بازار بورس و درآمدزایی شده به خاطر حضور اقتصاددانان و همچنین کمک آنها به فوتبال است. باز کردن اسناد اعتباری نزد بانک‌ها و تنظیم تضمین بانکی و… اموری است که انجام آن باید به دست کارشناس سپرده شود. هدف سازمان اقتصادی جذب سرمایه، حل مشکلات مالی فوتبال و برنامه‌هایی از این دست خواهد بود؛ ضمن اینکه سازمان اقتصادی فوتبال می‌تواند به تراز مالی باشگاه‌ها کمک کند.

* با تشکیل این چهار سازمانی که شما نام برده‌‌اید فدراسیون فوتبال خیلی کوچک می‌شود. آن وقت فدراسیون فوتبال باید چه کارهایی را انجام دهد؟
تشکیل این سازمان‌ها افراد خبره در رشته‌های مختلف را به کار خواهد گرفت و از آنجایی که ایجاد وظیفه و مسئولیت می‌کند برنامه‌های فوتبال بهتر پیش می‌رود. فدراسیون فوتبال هم در جاهایی دخالت می‌کند که این سازمان‌ها حضور ندارند؛ مثلاً کمیته داوران یا کمیته انضباطی. فدراسیون فوتبال کوچک شود به کارهای کلان رسیدگی خواهد کرد و همان‌طور که اشاره کردم کارهای اجرایی به افراد خبره و کارشناس سپرده خواهد شد، چون هر یک از سازمان‌ها تعریف خاص و چارت خود را دارد و کارها بی‌هیچ مشکلی و با مصوبه اعضای مجمع پیش می‌رود البته برنامه‌هایی که من در نظر گرفته‌ام و ان‌شاءا… در صورت انتخاب آن را اجرا خواهم کرد به همین‌ها ختم نخواهد شد. دوست دارم کمیته اخلاق به صورت حرفه‌ای و آن‌طور که مورد تعریف فیفاست تشکیل شده و فعالیت کند. دوست دارم کمیته اخلاق به تخلفات مدیران هم رسیدگی کند. از دیگر برنامه هایم بهبود وضعیت اقتصادی داوران است که در صورت مهیا شدن شرایط حتماً آن را انجام خواهم داد. زمانی که من رئیس کمیته داوران شدم دستمزد داوران را از ۱۳۶ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان و در مقطع دیگر به ۵۰۰ هزار تومان افزایش دادم و با اینکه من سال‌هاست از کمیته داوران رفته‌ام این دستمزد هنوز افزایش نیافته است. کمیته فنی و توسعه هم مباحث خاص خود را دارد. کمیته فرهنگی هم فعال است اما ما فقط مراسم‌های فرهنگی را به خوبی اجرایی می‌کنیم و در بخش کارهای فرهنگی اقدامات اساسی انجام نداده‌ایم البته باید اشاره کنم بچه‌های این کمیته زحمت می‌کشند و در مراسم‌هایی چون روز درختکاری، اهدای خون و… حضور فعال و مثمرثمری دارند اما همان‌طور که اشاره کردم ما باید به سوی فرهنگ‌سازی در فوتبال حرکت کنیم و این به شرط عمل خواهد بود نه حرف زدن. در دربی آمده بودیم یک کار خوب کنیم که بارش باران همه چیز را خراب کرد. تماشاگران کیسه‌هایی که برای جمع‌آوری زباله‌ها تحویل گرفته بودند را به عنوان محافظ برای خیس نشدن استفاده کردند و در آخر هم به خاطر خیس شدن کیسه‌ها آن را رها کردند و تصاویر بدی در استادیوم آزادی به وجود آمد. از دیگر برنامه‌های من در صورت حضور در فدراسیون فوتبال به عنوان رئیس، نگاه جدی و برنامه‌محور به فوتبال بانوان است که برنامه‌‌اش را حتماً در نشست مجمع عمومی طرح خواهم کرد. در خصوص چگونگی برگزاری قرعه‌کشی، برگزاری مراسم بهترین‌ها و همچنین اختتامیه لیگ برتر هم به درجه‌ای رسیده‌ایم که خوشبختانه مورد رضایت رسانه‌ها و منتقدان بوده‌ایم و این روند حتماً اما به شکل‌های بهتر و نوتری دنبال خواهد شد.

* از عملکرد خود در سازمان لیگ برتر راضی هستید و آیا توانسته‌‌اید برنامه‌هایی را که از پیش تدوین کرده بودید، اجرایی کنید؟
خب یکی از دغدغه‌هایی ما جوان کردن تیم‌ها بود و اینکه جوان‌ها در لیگ برتر به چشم بیایند و نیازهای تیم ملی را تأمین کنند. همان‌طور که می‌دانید به خاطر عدم حضور این جوان‌ها یا کمبود حضورشان در لیگ برتر کروش مجبور به انتخاب بازیکن از آن سوی مرزها شد اما اکنون شرایط فرق می‌کند به طوری که سرمربی تیم ملی بعد از دعوت از شایسته‌ها و جوان‌های لیگ برتر گفته است که منوی فوتبال ایران تا ۱۰ سال آینده باز است. ما جوانگرایی در تیم‌های لیگ برتری را با اجرای قانون محدودیت استفاده از بازیکنان بزرگسال اجرایی کردیم و در نتیجه نزدیک به ۳۰۰ بازیکن بی‌کیفیت کنار گذاشته شدند و جای خود را به جوان‌ها دادند. تثبیت لیگ برتر با حضور ۱۶ تیم از دیگر مقاومت‌های سازمان لیگ برتر در برابر خواسته‌ها بود. ما روی حرف کروش مطاله کردیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که لیگ برتر ما ظرفیت حضور بیش از ۱۶ تیم را ندارد در حالی که خیلی‌ها هم معتقدند ۱۶ تیم هم برای لیگ برتر زیاد است. لیگ ۲۸ تیمی دسته اول را در پروسه‌های مختلف به ۲۶، ۲۴، ۲۲ و در نهایت ۲۰ تیم کاهش دادیم و همان‌طور که می‌دانید بازی‌ها در یک گروه برگزار می‌شود و فصل آتی نیز به ۱۸ تیم کاهش می‌یابد. یکی از دغدغه‌های ما تنظیم برنامه یک ساله بود. پیشتر بازی‌ها سه هفته به سه هفته اعلام می‌شد اما همان‌طور که سال گذشته شاهد بودید قرعه‌کشی در برج میلاد انجام شد و برنامه یک فصل تدوین گردید و در اختیار باشگاه‌ها قرار گرفت. این مورد مطالبه کروش هم بود. در خصوص تغییراتی که در زمان‌بندی بازی‌ها صورت می‌گیرد من به صراحت و صادقانه عرض می‌کنم برخی از آنها اجتناب‌ناپذیر است و هر کس دیگر هم جای من بود این اتفاقات رخ می‌داد. گاهی تیم پول ندارد بازی را زیر نور برگزار کند چون اگر بازی زیر نور برگزار شود باید ۲۰ میلیون تومان بیشتر به استادیوم بدهد؛ در چنین شرایطی ما ناگزیر بازی را در روشنایی برگزار می‌کنیم. یا محدودیت‌های پروازی گاهی برنامه بازی‌ها را دستخوش تغییر می‌کند. تیم درخواست می‌کند که بازی‌‌اش نیم ساعت زودتر برگزار شود تا به پرواز برگشت برسد. تیم‌های ما آنقدر پول ندارند که هزینه یک شب اقامت بیشتر در هتل را پرداخت کنند. اینها واقعیت‌های جامعه ما است که باید با آن کنار بیاییم. در برخی از شهرهایی که لیگ برتر در آن برگزار می‌شود فقط دو پرواز انجام می‌شود. تیم‌هایی چون صنعت نفت آبادان برای حضور در برخی از شهرها باید دو پرواز انجام دهند. اینها همه محدودیت‌هایی است که بالاجبار زمان‌بندی برخی از بازی‌ها را تغییر می‌دهد. جای خوشحالی برای ما بالا رفتن میزان دوندگی بازیکنان است. کروش در جلسه هیأت ‌رئیسه گفته بود میزان دوندگی بازیکنان از ۵/۴ کیلومتر به ۷/۹ افزایش پیدا کرده است هر چند که هنوز با استانداردهای جهانی فاصله دارد. در جهان هم‌اکنون بازیکنان در لیگ برتر ۵/۱۱ کیلومتر می‌دوند. به هر صورت ما در لیگ برتر باید به جوانگرایی خود ادامه دهیم و به استانداردهای روز دنیا نزدیک شویم. این با کمک کردن امکان‌پذیر است. هر چند ما در فوتبال بیشتر یکدیگر را تخریب می‌کنیم.

* در خصوص حق پخش چه کارهایی انجام داده‌‌اید و اگر رئیس فدراسیون فوتبال شوید می‌توانید آن را محقق کنید؟
حق پخش حق مسلم فوتبال است و ما روی آن تأکید داریم. ما پولی از تلویزیون نمی‌خواهیم و اصلاً نمی‌گوییم تلویزیون به ما کمک کند. ما حقوقی داریم که تلویزیون باید آن را پرداخت کند. همان‌طور که می‌دانید تلویزیون پیش از برگزاری بازی، در جریان آن و همچنین بعد از مسابقه بابت تبلیغات پول می‌گیرد و بخشی از این پول حق ماست. حق پخش با تلاش فراوان مجموعه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برتر در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح و مصوب شده و برای قانون شدن در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. این گام بلندی در جهت احیای حق پخش بوده و بی‌شک در آینده‌ای نزدیک به نتیجه خواهد رسید. اینجا باید به یک نکته مهم اشاره کنم. انتقاداتی از ما در خصوص تبلیغات محیطی شده است. پیش از حضور من در سازمان لیگ برتر قراردادهایی که به خاطر تبلیغات محیطی بسته شد ۱۶، ۱۴ و ۱۸ میلیارد تومان بوده است. در حالی که ما برای فصل اول ۶۰ میلیارد تومان قرارداد بستیم که ۴۰ میلیارد تومان آن را گرفتیم و ۲۰ میلیارد تومان هم در حکمیت است. اگر رأیی که حکمیت صادر می‌کند مورد قبول ما نباشد در مراجع قضایی طرح دعوی خواهیم کرد. قرارداد سال دوم هم ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که فقط بخشی از آن را دریافت کرده‌ایم. من نمی‌گویم ایران نوین به همه تعهداتش به خوبی عمل کرده اما همین مقدار پولی که گرفته‌ایم بیشتر از گذشته بوده است. از حقوق باشگاه‌ها به ‌نحو ‌احسن دفاع خواهیم کرد. الان هم با حکم دادگاه یک ویلا در کیش و شمال به همراه چند ماشین از دارایی‌های ایران نوین را گرفته‌ایم و درآمد حاصله بر اساس قرارداد بین باشگاه‌ها تقسیم خواهد شد. قراردادی منعقد شده که طرف قرارداد باید به آن پایبند باشد و همه چیز بر اساس قانون پیش خواهد رفت. برای فصل آتی هم از کارشناسان رسمی دادگستری دعوت کرده‌ایم که آنها قیمت تبلیغات محیطی را برای دو فصل بعد کارشناسی کنند و هم‌اکنون مبلغی که به ما اعلام کرده‌اند بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ متغیر است. دقیقاً نزدیک به همان مبلغی که ما دو فصل پیش ‌قرارداد بسته بودیم. به هر صورت ما ریالی از قرارداد منعقده را نمی‌بخشیم. الان هم پرونده در حکمیت جریان دارد و این خیلی غیر‌ طبیعی نیست. هزاران پرونده‌ای که طرفین با هم به اختلاف می‌خورند در حکمیت جریان پیدا می‌کند. کسانی که از ما به این خاطر انتقاد می‌کنند نه اینکه واقعیت‌ها را ندانند، می‌دانند ولی نیت‌شان تخریب است. امیر عابدینی در این جریان زحمات زیادی کشیده است.

* می‌گویند شما به این دلیل علی کفاشیان را به عنوان نایب‌ رئیس اول خود معرفی کرده‌‌اید که بتوانید رأی رؤسای هیأت فوتبال استان را مال خود کنید!
نه علی کفاشیان چنین شخصیتی دارد و نه من. علی کفاشیان رفیق من است، این به کنار؛ او ۸ سال تجربه ریاست فدراسیون فوتبال را دارد و هم‌اکنون نایب‌ رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیاست. من از تجربیات وی استفاده کنم بهتر است یا همه چیز را خودم تجربه کنم؟ من او را به عنوان نایب ‌رئیس اول پیشنهاد دادم تا در صورت انتخاب شدن از وی کمک بگیرم. او صاحب کرسی است. آیا نباید در فوتبال حضور داشته باشد؟ ما با از دست دادن کرسی‌های مهم در کنفدراسیون فوتبال آسیا در گذشته ضربات زیادی خوردیم و این تجربه تلخ نباید تکرار شود. من قطعاً از نظرات او و هر کسی که بتواند به فوتبال کمک کند استفاده می‌کنم؛ حتی اگر نیاز باشد به سراغ محمد دادکان و صفایی فراهانی خواهم رفت تا از تجربیات مدیریت آنها استفاده کنم.

* حرف آخر؟
ان‌شاءا… هر ‌چه خیر است رخ دهد. فوتبال ما برای جبران عقب‌ماندگی نیاز به همدلی و همگرایی دارد و از کدورت‌ها به اندازه کافی ضربه خورده است. باید به یکدیگر کمک کنیم. اگر نیرویی که صرف انتقاد از هم می‌کنیم صرف کمک به‌هم شود فوتبال ما به یک جایگاه جهانی خوبی دست خواهد یافت. نیت من از حضور در انتخابات یک چیز است؛ شاد کردن دل مردم که بیش از اندازه لذت‌بخش است. می‌دانم که می‌توانم و به این دلیل آمده‌ام.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: