تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۹ - ۱۷:۰۲ کد مطلب 98933

ادامه مذاکرات آنکارا و تل‌آویو برای عادی‌سازی روابط

رئیس جمهور ترکیه از انجام مذاکراتی با رژیم صهیونیستی جهت ارسال انرژی به باریکه غزه و ساخت نیروگاه خبر داد.  به گزارش مشرق، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد کشورش با رژیم صهیونیستی گفتگوهایی را بر سر ارسال یک کشتی حامل انرژی به غزه انجام داده و روابط آن‌ها تل‌آویو و آنکارا در […]

رئیس جمهور ترکیه از انجام مذاکراتی با رژیم صهیونیستی جهت ارسال انرژی به باریکه غزه و ساخت نیروگاه خبر داد.

 به گزارش مشرق، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد کشورش با رژیم صهیونیستی گفتگوهایی را بر سر ارسال یک کشتی حامل انرژی به غزه انجام داده و روابط آن‌ها تل‌آویو و آنکارا در حال بازگشتن به حالت عادی است.

به نوشته روزنامه «حریت» چاپ ترکیه، اردوغان با اشاره به اینکه انرژی مشکل اصلی غزه است، گفت: «گفتیم که می‌توانیم یک کشتی را به بندر اشدود بفرستیم تا از همانجا تامین انرژی را آغاز کنیم.»

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه صهیونیست‌ها بر سر مسئله کشتی تعلل می‌کنند، افزود: «آنها پیشنهاد کردند که با همکاری آلمان‌ها، یک نیروگاه ایجاد کنیم. امیدوارم این مسئله حل شود.»

وی همچنین تاکید کرد آنکارا سه شرط را برای عادی سازی روابط با تل‌آویو مطرح کرده که شامل عذرخواهی رسمی، جبران ضرر و برداشته شدن محاصره غزه است.

اردوغان در پایان گفت با حل شدن مشکلات انرژی، آب، مدارس و بیمارستانها در غزه، محاصره این باریکه هم پایان خواهد یافت.

آنکارا که از سال ۲۰۱۰ بعد از حمله اسرائیل به کشتی ترکیه‌ای مرمره در مسیر نوار غزه، روابط خود با تل‌آویو را قطع کرده، از چندی قبل روند عادی‌سازی رابطه با اسرائیل را از سر گرفته است. منابع اسرائیلی می‌گویند آنکارا از اغلب خواسته‌های خود در مورد غزه، از جمله رفع محاصره این منطقه، دست کشیده و آماده احیا روابط با تل‌آویو است.

به گفته اردوغان دور بعدی مذاکرات آنکارا و تل‌آویو برای عادی‌سازی روابط نیمه ماه آینده میلادی برگزار می‌شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: