تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۹ - ۱۳:۰۵ کد مطلب 98943

خطوط قرمز نظام در دانشگاه اراک زیر سؤال رفت

تطهیر فتنه‌گران با ‌شعار اعتدال‌گرایی در تعارض است

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی با بیان اینکه تطهیر فتنه و فتنه‌گران با اصل و شعار اعتدال‌گرایی در تعارض است، گفت: نماینده وزیر علوم در دانشگاه اراک به‌طور رسمی از سران فتنه حمایت کرد که باید با وی برخوردی قاطع شود.

به گزارش میدان۷۲،   در برنامه یکشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه که تحت عنوان«یکشنبه سیاه» در دانشکده علوم پایه دانشگاه اراک برگزار شد و با افتخار و هیجان تصاویر سران فتنه در کنار تصاویر اغتشاشات سال ۸۸ پخش شد و مجری و میزبان این برنامه نیز با افتخار از فتنه حمایت کردند و بحث رفع حصر را به‌کرّات، طرح کردند و حتی در صحبت‌های مهمان برنامه “علی مطهری” نیز اشاره به این قضایا شد که گفتند پاره کردن عکس امام خمینی(ره) و جشن در عاشورا هیچ سندیتی ندارد و خرافه به‌ حساب می‌آید.

این هنجارشکنی‌ها تا جایی پیش رفت که مطهری و برگزارکنندگان مراسم مدعی شدند تمامی این موارد توطئه‌ای است برای اینکه حصر سران فتنه ادامه داشته باشد، در حالی که در مواضع مقام معظم رهبری در مورد فتنه ۸۸ و توهین به مقدسات در روز عاشورا و حصر فتنه‌‌گران کاملاً واضح و مشهود است، چرا که ایشان فرموده بودند “جرم این افراد بسیار بزرگ است و اگر محاکمه شوند حکم سنگینی برای آنها بریده می‌شود که شما نیز راضی نیستید”.

این در حالیست که از همان روز تاکنون روز به روز اعتراضات قشرهای مختلف مردمی و به‌ویژه دانشگاهیان استان مرکزی از برگزاری چنین برنامه‌ای در محیط دانشگاه و تبدیل دانشگاه به عرصه تاخت و تاز و جولان جریانات سیاسی زاویه‌دار از انقلاب اسلامی رو به افزایش است تا جایی که رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های استان مرکزی در مصاحبه تفصیلی با خبرنگار تسنیم ضمن محکومیت چنین برنامه‌ای، آن را گامی به‌سوی تطهیر فتنه و فتنه‌گران و آغاز فتنه جدیدی دانست.

متن گفت‌و‌گوی تفصیلی با “حجت‌الاسلام مهدی ایمانی‌مقدم” رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی در زیر می‌آید:

پس از بیانیه‌ای که بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل صادر کردند و در جلسه‌‎ای که شما با رئیس دانشگاه اراک، نماینده وزیر علوم در دانشگاه اراک داشتید، در این زمینه چه موضوعاتی مطرح شد؟

حجت‌الاسلام ایمانی مقدم: امروز چند دهه از انقلاب گذشته و دوره‌های مختلفی را گذرانده‌ایم، اندیشه‌ها و افکار مختلفی متولی بحث اجرا و تقنین جمهوری اسلامی بودند، دوره آزمون دیگر تمام شده و اکنون فرصتی است تا از موقعیت‌های موجود در راستای پیشرفت کشور استفاده شود.

امسال سال اقتصاد مقاومتی است و هنوز کشور در مشکلات جدی اقتصادی و اعتباری و مالی به سر می‌برد، ما نباید از دشمن واقعی که آمریکا و رژیم صهیونیستی در رأس آنها قرار دارند غافل باشیم، دعواهای سیاسی باید داخل نظام تعریف شود و نباید دشمن حقیقی با دشمن غیرحقیقی و مجازی اشتباه گرفته شود.

دانشگاه مهد گفت‌وگوی علمی و مناظرات عالمانه است که در آن باید با تجربه گرفتن از گذشته و احیای کرسی‌های آزاداندیشی زمینه عرضه هرگونه نظر و فکر و آرایی را در چهارچوب اخلاق و قانون آماده کنند.

به‌تعبیر آیه ۱۸ سوره زمر باید به‌گونه‌ای رفتار شود که مؤمنان تمام حرف‌ها را بشنوند، دانشجو باید بتواند بهترین حرف را انتخاب کند، در زمان اصلاحات که مغلطه‌کاری، هورا کشیدن و هو کردن در دانشگاه‌ها رواج بسیار داشت و هیچ صاحب اندیشه‌ای جرأت نمی‌کرد حرف‌های خود را در دانشگاه مطرح کند و فقط  مغلطه‌کاران و سیاست‌بازان بودند که دانشگاه را حیاط خلوت حزب و گروه خودشان کرده بودند، این رفتارها تا حدی ادامه پیدا کرده بود که وزیر وقت علوم اصلاحات، دفاتر تحکیم را در دانشگاه‌ها تعطیل کرد و در دوره احمدی‌نژاد بود که دفاتر تحکیم ادامه پیدا کرد و فضای گفتمانی که مقام معظم رهبری بارها به آن تأکید کردند که در دانشگاه، کرسی‌ها را احیاء کنید و اگر امکان‌پذیر نبود و از تجربیات درس بگیرید.

تنها راهی که دانشگاه می‌تواند با عزت از انتخابات عبور کند، این است که فضای مناظره و گفت‌وگو را ترویج دهیم، هر کاندیدایی که وارد دانشگاه می‌شود باید به‌عنوان یک دانشجو وارد دانشگاه ‌شده و مورد سؤال و استیضاح و استفسار در مورد کار و گذشته‌اش قرار گیرد.

برگزاری میتینگ سیاسی در دانشگاه‌ها اشتباه است و اینکه به مخالفان با هورا کشیدن و هو کردن اجازه صحبت کردن ندهند و افکار غلط و کلیپ‌های غیراخلاقی و غیرقانونی پخش کنند تنها به فضای آزادی بیان آسیب می‌زند، اتفاقی که در دانشگاه اراک افتاد، تنها برای ایجاد رعب ذهنی بود و به‌طور یقین این کارها مناسب دانشگاه نیست.

این امر که سران مطرود و مجرم فتنه تطهیرشده درنظر گرفته شوند و قانون شکنی‌های سال ۷۸ و ۸۸ مورد مظلوم‌نمایی و برخورد نظام و ملت مورد تخطئه قرار گیرد به‌طور حتم با روح قانون‌گرایی که رئیس جمهور به‌عنوان معنای اعتدال معرفی کردند در تعارض و تناقض استو از نظر ما نیز این امر مردود است.

درباره جلسه شورای نظارت، گویا نماینده وزیر علوم در دانشگاه اراک به‌طور رسمی از سران فتنه حمایت کرده‌اند، توضیحی دراین‌باره بفرمایید؟

حجت‌الاسلام ایمانی مقدم: در جلسه هیئت نظارت نظری به‌عنوان نماینده وزیر علوم، به‌طور رسمی از سران فتنه حمایت کردند و چون جلسه رسمی بود بنده نیز به‌صراحت پاسخ ایشان را دادم و صحبت‌های ایشان یقیناً عنوان مجرمانه دارد و بنده از مراکز ذی‌ربط انضباطی و قضایی درخواست می‌کنم که پیگیر این صحبت‌های مجرمانه باشند، نباید کسی جرأت کند که در مجالس رسمی از مجرمان یا به‌تعبیر مقام معظم رهبری، اهل بغی و ظالمین به نظام، حمایت کند.

بحث حمایت نماینده وزیر علوم در دانشگاه اراک از سران فتنه در چه مواردی بوده؟ گویا ایشان گفتند که مردم سران فتنه را در قلب خودشان می‌دانند، اما زمانی که حوادث سال ۸۸ و قبل از آن را مانند حماسه‌ای که مردم در ۹ دی‌ماه خلق کردند مرور کنیم، چیزی غیر از این مورد دیده می‌شود؟

حجت‌الاسلام ایمانی مقدم: به‌تعبیر بنده انسان باید عقب‌افتادگی سیاسی داشته باشد که هنوز هم در این بحث تشکیک کند، در جریان سال ۸۸ عده‌ای به‌خاطر منافع شخصی و قدرت‌طلبی در مقابل صریح ارکان قانون اساسی و ولایت فقیه ایستادند و تا به امروز هیچ‌گاه به‌خاطر این ظلم و جرم بزرگشان و نیز این دروغ بزرگ تقلبشان عذرخواهی نکردند.

نظام جمهوری اسلامی ایران خیلی با رأفت و مهربانی با این افراد برخورد کرده که فعلاً مجازات حصر را برایشان مطرح کرده و اگر بحث دادگاه مطرح شود به‌طور یقین جرم و مجازات آنها بسیار بیشتر و هزینه این رفتارشان بالاتر است.

با توجه به سخنان شما، یعنی نماینده وزیر علوم در دانشگاه اراک این جملات را بیان کردند که سران فتنه در قلب مردم جا دارند؟

حجت‌الاسلام ایمانی مقدم: بله، بحث دیگری که مطرح است حضور انفرادی کاندیداهای انتخابات طبق مصوبه شورای عالی نظارت ممنوع است و اجازه تنها منوط به برگزاری در قالب مناظره است، اینجا وجدان بنده راضی نمی‌شود و من باید از رئیس دانشگاه در این قضیه حمایت کنم.

بنده و رئیس دانشگاه اراک نیتمان این است که دانشگاه یک محیط بانشاط برای دانشجویان باشد که افکار و آرای جریان‌های سیاسی در دانشگاه حضور پیدا کرده و معقول و منطقی حرف بزنند و پاسخ بشنوند.

خدا را شاهد می‌گیرم که نه اصولگرای سیاسی هستم نه اصلاح‌طلب سیاسی، همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند «من اصولگرای اصلاح‌طلب هستم»، بنابراین نیت ما این بوده، اما اتفاقی که در دانشگاه اراک افتاد، تنها بحث حزب‌بازی و باشگاه سیاسی بود و به‌هیچ‌عنوان فضای منطقی نداشت و تنها خطوط قرمز نظام زیر سؤال رفت و بازیچه چند نفر قرار گرفت.

در مورد برنامه پرسش و پاسخ نامزدهای انتخاباتی نیز هیئت نظارت ابتدا اصرار بر مناظره داشتند و هدف این بود که هر کاندیدایی بدون آوردن هیئت همراه در مدت زمان معین در برنامه حضور داشته باشد و عمده بحث پرسش و پاسخ باشد که گفته شد کاندیدایی حاضر به حضور در برنامه نشد.

 اما در پوسترهایی که در دانشگاه نصب شده بود به‌صراحت حضور مهمان‌ها در آن آمده بود، آیا در مقابل این حرکت واکنشی صورت گرفت؟

حجت‌الاسلام ایمانی مقدم: بله، در جلسه هیئت نظارت مطرح شد که باید کاندیداها برای حضور در برنامه هیئت همراه نداشته باشند، هیچ کلیپی از این برنامه پخش نشود، سخنران صرفاً خود کاندیدا باشد و انجمن اسلامی دانشجویان بابت کلیپ پخش‌شده در برنامه دانشگاه اراک عذرخواهی کند و این چهار شرط برای برنامه مناظره کاندیداها در نظر گرفته شد که البته از سوی طرف مقابل پذیرفته نشد.

به‌نظر شما با یک عذرخواهی ساده می‌توان از این قضایا یعنی عبور از خطوط قرمز مقام معظم رهبری گذشت؟

حجت‌الاسلام ایمانی مقدم: با یک عذرخواهی این مسئله رفع نمی‌شود، این عذرخواهی تنها به‌ این منظور است که پیگیری‌های جدی‌تری با این قضیه صورت نگیرد چرا که این کار جرم سیاسی است و به‌‌طور قطع قوه قضاییه می‌تواند آن را پیگیری کند، اما ما می‌خواهیم دانشگاه تا حد امکان دچار تشنج نشود و هیچ‌ یک از دانشجویان اذیت نشوند.

در اسلام آمده است، کسی اگر خطایی می‌کند باز هم راه بازگشت و توبه دارد و در این موضوع نیز اگر این کار ادامه پیدا کند جرم سیاسی محسوب می‌شود و وظیفه ذاتی قوه قضائیه است که دخالت و قضیه را پیگیری کند.

منبع : تسنیم

  1. امیر"فدایی محمود" :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    توهین فائزه هاشمی به همسرشهیدمدافع حرم شهیدسردارهادی کجباف درخرم آباد.
    شهیدکجباف ازشهدای مدافع حرم اهوازمیباشدکه داعشی ها سراین شهیدراازبدن جداکرده وبرنیزه گذاشتند.
    مطلب درسایت الف موجوداست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: