تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ - ۰۵:۴۷ کد مطلب 99491

سند سازمان ملل: تیران و صنافیر مصری است

فعالان مصری در شبکه‌های اجتماعی بخشی از یک سند رسمی سازمان ملل متحد را بازنشر دادند که به گفته آنها، بر مصری بودن دو جزیره تیران و صنافیر تاکید می‌کند. به گزارش مشرق، فعالان شبکه های اجتماعی بخش هایی از صورتجلسه رسمی نشست شورای امنیت به شماره ۹۵۶ و تاریخ ۱۵ فوریه سال ۱۹۵۴ میلادی […]

فعالان مصری در شبکه‌های اجتماعی بخشی از یک سند رسمی سازمان ملل متحد را بازنشر دادند که به گفته آنها، بر مصری بودن دو جزیره تیران و صنافیر تاکید می‌کند.

به گزارش مشرق، فعالان شبکه های اجتماعی بخش هایی از صورتجلسه رسمی نشست شورای امنیت به شماره ۹۵۶ و تاریخ ۱۵ فوریه سال ۱۹۵۴ میلادی را بازنشر دادند. این امر برخلاف اظهارات کنونی مراجع رسمی در مصر درباره مالکیت این جزایر است.

جنبش “جوانان ۶ آوریل” بخشی از صورتجلسه را منتشر و ترجمه کردند. این صورتجلسه درباره شکایت اسرائیل از مصر به علت اعمال محدودیت در کشتیرانی در کانال سوئز بود.

در بند ۱۳۲ این صورتجلسه آمده است: “دو جزیره (تیران و صنافیر)” مورد استفاده (مصریها) از سال ۱۹۰۶ بوده است و این واقعیت است که از آن تاریخ این دو تحت اداره صمر قرار داشته است”.

در بند ۱۳۳ نیز آمده است: “از زمان پایان روابط مصر و عثمانی (سال ۱۹۰۶ میلادی)” این دو جزیره (تیران و صنافیر) مصری شده است و یک توافقنامه بین مصر و عربستان به این دو جزیره (تیران و صنافیر) به عنوان بخشی لاینفک از خاک مصر اذعان کرده است”.

جنبش جوانان ۶ آوریل لینک متن کامل سند را از سایت سازمان ملل قرار داده است تا تاکید کند که جامعه بین المللی به مصری بودن دو جزیره تیران و صنافیر نه تنها از سال ۱۹۰۶ میلادی بلکه از دهها سال قبل از این تاریخ اذعان کرده است و فقط مصری ها از این دو جزیره بهره برداری کرده اند.

این سند بحث و جدل گسترده ای در بین فعالان در شبکه فیسبوک ایجاد کرده است و بسیاری از آنها این سند را گواه صرف نظر کردن عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر از خاک مصر دانسته و شماری نیز او را به خیانت و مزدوری متهم کرده اند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: