تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ - ۰۶:۴۹ کد مطلب 99501

مقام پنتاگون: حمله به بیمارستان قندوز جنایت جنگی نیست

یک مقام بلند پایه نظامی آمریکا گفت حمله نیروهای کشورش به بیمارستانی در قندوز افغانستان نه جنایت جنگی، بلکه مجموعه‌ای از اشتباهات بود. به گزارش مشرق، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام بلند پایه نظامی آمریکایی اعلام کرد حمله اکتبر گذشته (۳۱ روز منتهی به ۱۰ آبان ۹۴) نیروهای آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون […]

یک مقام بلند پایه نظامی آمریکا گفت حمله نیروهای کشورش به بیمارستانی در قندوز افغانستان نه جنایت جنگی، بلکه مجموعه‌ای از اشتباهات بود.

به گزارش مشرق، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام بلند پایه نظامی آمریکایی اعلام کرد حمله اکتبر گذشته (۳۱ روز منتهی به ۱۰ آبان ۹۴) نیروهای آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان، «جنایت جنگی» نیست، بلکه «مجموعه ای از اشتباهات» است.

ژنرال «جوزف واتل» با ارائه گزارشی به رسانه ها در این زمینه، گفت: «تحقیقات نشان نداد که این اشتباهات جنایت جنگی است.»

رییس مرکز عملیات ارتش آمریکا موسوم به «سنتکام» اظهار داشت: «عنوان جنایت جنگی به طور معمول به اقدامات عمدی در هدف قرار دادن افراد غیر نظامی، مکان ها و اشیا محافظت شده اطلاق می شود.»

وی افزود: «این تحقیقات بار دیگر نشان داد که این حادثه ترکیبی از اشتباهات انسانی، اشتباهات در روند و موارد فنی بود و هیچ کدام از اعضای نظامی نمی دانستند در حال حمله به بیمارستان هستند.»

۳ اکتبر گذشته (۱۱ مهر ۹۴) یک هواپیمای نیروی ویژه آمریکا بیمارستان پزشکان بدون مرز را در قندوز هدف قرار داد. نیروهای افغان تلاش می کردند شهر راهبردی قندور را که آن زمان در کنترل طالبان بود، آزاد کند.

پنتاگون این حمله را ناشی از اشتباهات انسانی دانست؛ اما سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد علاوه بر اشتباهات انسانی، این اقدام ناشی از غفلت و بی‌توجهی نیروهای آمریکایی و همچنین نقض قوانین جنگی است. این سازمان تحقیق درباره حمله مذکور را خواستار شده بود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: