تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ - ۱۲:۰۰ کد مطلب 99529

ترکان: مناطق آزاد دروازه واردات شده‌اند/ دستور به بانک مرکزی برای سانسور آمارهای منفی/ جای خالی اسلام در پیش‌نویس لایحه دولت برای اصلاح نظام بانکی

گروه اقتصادی مشرق – ادامه سانسور آمار رشد اقتصادی سال گذشته توسط بانک مرکزی، مورد انتقاد روزنامه‌های مختلف قرار گرفته است. * ابتکار – احمدی‌نژاد مقصر خشکسالی و کم‌آبی است این روزنامه حامی دولت درباره خشکسالی گزارش داده است: با فرا رسیدن فصل های گرم سال، موضوع آب در کشور نیمه خشک ایران مورد توجه […]

گروه اقتصادی مشرق – ادامه سانسور آمار رشد اقتصادی سال گذشته توسط بانک مرکزی، مورد انتقاد روزنامه‌های مختلف قرار گرفته است.

* ابتکار

– احمدی‌نژاد مقصر خشکسالی و کم‌آبی است

این روزنامه حامی دولت درباره خشکسالی گزارش داده است: با فرا رسیدن فصل های گرم سال، موضوع آب در کشور نیمه خشک ایران مورد توجه قرار می گیرد. میزان اثر گذاری این توجه تقریبا به فرهنگ سازی و ترویج شیوه های درست مصرف آب در بین شهروندان محدود می شود. اتفاقات هولناک پیش از این رخ داده اند. کمتر کسی از اهمیت آب در فلات ایران بی خبر است. اهمیتی که تنها از چشم دولتمردان نهم و دهم پنهان مانده بوده است. میزان تخلفات حوزه آب، در زمان دولت های نهم و دهم به حدی بوده است که آثار زیان بار آن تا سال ها باقی خواهد ماند. با وجود تلاش های دولت یازدهم برای جبران برخی از آسیب ها، هنوز کار زیادی تا پایان این راه مانده است.

برخی از این آسیب ها مانند حفر چاه های غیر مجاز، که به دلیل عدم نظارت کافی بوجود آمده اند، در کنار مجوزهای غیر کارشناسی دولت برای حفر چاه های به اصطلاح مجاز تا سال ها وقت دولت را هدر خواهد داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب، خاک و صنایع می گوید: در دولت گذشته بالغ بر ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز احداث شد و از سوی دیگر نیز بدون نظارت، چندین برابر مجوز از چاه‌های مجاز آب برداشت شد و میلیارد‌ها مترمکعب آب از این طریق هدر رفت که می‌توان از آن به خیانتی بزرگ و “غارت منابع آبی کشور” نام برد.

علی‌مراد اکبری اظهار کرد: از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۲ براساس اطلاعات و آمار از سازمان بازرسی کل کشور ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور احداث شد، در حالی که از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۸۴ تنها ۱۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز احداث شده بود که سبب شد میلیارد‌ها مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی برداشت غیرمجاز و بیش از حد صورت بگیرد و خیانتی بزرگ که همان غارت منابع آبی است، انجام شود…

به گزارش ابتکاراحمدی نژاد در سال منتهی به پایان دولتش، یعنی ۱۳۹۱، اجازه حفر تقریبا صد هزار چاه را داد. یعنی دو برابر تعداد چاههایی که از ده هزار سال پیش تا سال ۵۷ در ایران حفر شده بود…

و این تنها بخشی از اقدامات احمدی نژاد در نابودی منابع آبی ایران است. سد سازی های سیاسی دولت نهم و دهم نیز لطمات جبران ناپذیری را بر منابع آبی کشور وارد کرد. عدم توجه به سازندهای زیر زمینی محل احداث سد، در سد گتوند یکی از این بی توجهی ها بود. بی توجهی که به قیمت شور شدن بخش زیادی از منابع آب شیرین کشور تمام شد. سد گتوند در استان خوزستان که خشت اول آن کج گذارده شد، یک فاجعه زیست محیطی برای جنوب ایران را رقم زده است. سدی که تنها دستاوردش امروز شور کردن کارون است، باید به موزه عبرت محیط زیست تبدیل کرد.از همان ابتدای ساخت سد گتوند بسیاری از اساتید حوزه آب و زمین‌شناسی به‌ویژه اساتید دانشگاه اهواز خواستار توقف روند اجرا و ساخت این سد شدند. آن‌ها علت مخالفت خود را وجود تپه نمکی به نام گچساران اعلام کردند که در امتداد مخزن این سد وجود داشت.در ابتدا مسئوولان متولی ساخت سد گتوند، تمامی ادعاهای مطرح شده را رد کردند و اعلام شد که سازند نمکی گچساران در محدوده این سد وجود ندارد. آن‌ها پس از رسانه‌ای شدن مشکل نمک در محدوده سد، هنگامی به وجود نمک اعتراف کردند که عملا میلیاردها تومان بودجه صرف شده بود و تخریب یا عدم آبگیری سد با سئوالات بیشتر و آبروریزی همراه می‌شد.کار ساخت سد گتوند و پتوی رسی در میان تمامی اعتراضات به اتمام رسید و با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت این پروژه آبگیری شد. سد گتوند درحالی هزینه‌های بسیاری روی دوش مردم منطقه و محیط‌ زیست کشور گذاشته که دوران سدسازی در دنیا سپری شده است. احمدی نژاد زمانی قهرمان سد‌سازی شد که دنیا در حال جمع کردن پرونده سد‌سازی بود. آمریکا بزرگ‌ترین سد خود را تخریب کرد، چون ساخت این سد به نابودی یکی از مهم‌ترین تالاب‌های آن منجر شده بود. آمریکا در طول ۱۳ سال ۴۳۰ سد را تخریب کرد. آلمان هم تمام سد‌های بزرگ را جمع کرد. امروز کشورها یا سد نمی‌سازند یا اگر مجبور شوند، در نهایت تاج آن را ۱۵ متر در نظر می‌گیرند نه مثل سد گتوند که تاج آن ۱۸۰ متر ارتفاع دارد یا کارون که بالای ۱۷۰ متر ارتفاع دارد….

 مدیریت ما در امر سد سازی کاملا اشتباه بوده است. اشتباهی که دولت های نهم و دهم تا آخرین روز مدیریتش بر آن اصرار داشته است. اصراری که علی رغم آثار زیانبار و بلند مدت آن هیچ گاه مورد بازخواست قرار نگرفت. همچنین به نظر می رسد بر خلاف شعار «خشکسالی شده ای بارش باران برگرد» که این روزها ورد زبان طرفداران احمدی نژاد برای بازگشتن اوست، این «بارش باران» باعث خشکسالی می شود.

* اعتماد

– سرمایه‌گذاران خارجی از صدای مخالفان دولت می‌ترسند!

این روزنامه حامی دولت نوشته است: آواربرداری در حوزه اقتصاد هنوز آغاز نشده است. این جمله را سعید شیرکوند به خبرنگار «اعتماد» گفت. وی که درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و اولویت‌های پیش روی آن در یک سال باقیمانده از عمر دولت سخن می‌گفت، ادامه داد: دولت یازدهم در حوزه اقتصاد با انبوهی از مشکلات پیچیده و غامض روبه‌رو بود. وضعیت به گونه‌ای است که طبیعتا حل این مشکلات زمانی بیش از چهار سال را می‌طلبد اما منتقدان دولت که به نوعی خود مسبب به وجود آمدن این فضا هستند، با مانور روی این مساله می‌خواهند این‌گونه وانمود کنند که دولت موفقیتی در حوزه اقتصاد نداشته است.  این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بهبود وضعیت اقتصادی اتفاقا از بهبود فضای کسب و کار آغاز می‌شود، گفت: تجربه نشان داده که هیچ کشوری در کوتاه‌مدت نمی‌تواند فضای کسب و کار خود را با تغییر بنیادین روبه‌رو کند.

معاون وزیر اقتصاد در دولت اصلاحات در حالی که عملکرد دولت را تایید می‌کند، ادامه داد: دوره دو تا سه ساله برای ایجاد تغییر دوره‌ای بسیار کوتاه محسوب می‌شود، در چنین شرایطی برخی تلاش دارند با تبیلغ روی این مساله وانمود کنند دولت توفیقی در این حوزه نداشته است.

او در پاسخ به این سوال که عملکرد دولت در حوزه بهبود فضای کسب و کار را تایید می‌کنید یا خیر، گفت: من معتقدم دولت در این حوزه عملکرد خوبی داشته و می‌تواند از عملکرد خود دفاع کند. شیرکوند در پاسخ به این سوال «اعتماد» که با وجود عملکرد مثبت چرا بهبود قابل‌ملاحظه‌ای در این فضا رخ نداده است، گفت: من دلایل متعدد را برای پاسخ خود دارم. اول اینکه حرکت در این فضا بطئی است و دولت به سهم خود توانسته است نقشی مثبت در این حوزه ایفا کند، در ضمن مسوولیت بهبود فضای کسب و کار تنها بر عهده دولت‌ها نیست اما برخی می‌خواهند این‌گونه وانمود کنند که کم‌کاری‌ها سبب شده ما با تغییر محتوایی در این عرصه روبه‌رو نباشیم. وی با اشاره به اینکه برای بهبود شرایط کسب و کار و در نتیجه فضای اقتصادی باید تمام دستگاه‌ها و نهادها یک صدا، با برنامه‌ای منسجم وارد عمل شوند، گفت: ما برای رسیدن به این هدف به تک صدایی یا بهتر بگویم صدای واحد نیاز داریم اما می‌بینید در چنین فضایی هر کاری دولت می‌کند با صدای مخالف عده‌ای روبه‌رو می‌شویم.

 این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در این میان توجه به این نکته ضروری است که صدای مخالفان دولت در برخی موارد حتی از صدای دولتی‌ها و موافقان بلند‌تر است و همین امر سرمایه‌گذار خارجی و فعال اقتصادی را به تردید وادار می‌کند که می‌شود به آنچه دولت می‌گوید اعتماد کرد؟…

 او در توضیح این مطلب افزود: امنیت زمانی محقق می‌شود که صدای واحدی از کشور به گوش برسد. متاسفانه این روزها منتقدان هر کدام با کوک کردن‌سازی، سعی دارند دولت را زیر سوال ببرند اما نتیجه چنین اقدامی در واقع زیر سوال رفتن امنیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری است.

او با تاکید بر اینکه اقدامات همین گروه یکی از مهم‌ترین دلایل ترس سرمایه‌گذاران از ورود به ایران یا سرمایه‌گذاری در داخل کشور است، گفت: در چنین وضعیتی چطور می‌شود توقع بهبود اوضاع اقتصادی و حل تمامی مشکلات را داشت.

* تعادل

-افزایش ۱۰هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک‌ها

روزنامه اصلاح‌طلب تعادل عملکرد اقتصادی ۹ماهه ۹۴ را بررسی کرده است: نماگرهای اقتصادی سه ماهه سوم۹۴ بانک مرکزی که به‌تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد که در ۹ماهه اول سال۹۴، میزان بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی ۲۰هزار و ۴۰میلیارد تومان افزایش یافته و کل بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی با ثبت عدد ۱۶۶هزار و ۶۴۰میلیارد تومان در آذر۹۴، معادل ۱۳٫۷درصد رشد کرده است. به گزارش «تعادل»، از رقم ۱۶۶هزار و ۶۴۰میلیارد تومان بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی، معادل ۱۱۰هزار و ۱۳۰میلیارد تومان بدهی دولت به بانک‌ها بوده که طی ۹ماه رشد ۹٫۶درصدی داشته و حدود ۹۶۵۰میلیارد تومان نسبت به اسفند۹۳ بیشتر شده است. بر این اساس، وضعیت شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد که بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی و بدهی دولت به بانک‌ها همچنان به‌عنوان یکی از چالش‌های عمده بازار پول روبه افزایش است.

– بی‌رمقی بورس با نبود چشم‌انداز مثبت

این روزنامه حامی دولت از اوضاع نامناسب بورس گزارش داده است: طی هفته‌های اخیر، از سوی فعالان بازار سرمایه، دادوستد سهام در روندی متعادل پیگیری و شاخص کل با رفت‌و‌آمدهای پی‌درپی همچنان در کانال ۷۸هزار واحدی باقی‌ماند.

این درجا زدن شاخص با محوریت ۷۸هزار واحدی، ناشی از عدم چشم‌انداز مثبت در کوتاه‌مدت از بازار است. برخی کارشناسان معتقدند که صنایع درگیر در موضوع لغو تحریم‌ها، همچنان در انتظار اخبار جدیدی هستند تا ببینند تعامل با جهان چگونه‌ رقم خواهد خورد. صنایعی چون بانکداری، فلزی، معدنی، خودروسازی و غیره به دلیل وابستگی به بازارهای بین‌المللی، چشم به راه خبرهای خوب هستند و این عاملی برای کم تحرکی بازار شده است.

هرچند دور از انتظار نبود که پس از خوش‌بینی‌های دور از واقع که از اجرایی شدن برجام به وجود آمد، سرخوردگی سهامداران دامن‌گیر بازار شود. بر این اساس تحلیلگران تاکید دارند که تا ۶ماهه دوم سال ۹۵ اتفاق خاصی در بازار سرمایه رخ نخواهد داد. در همین رابطه ایوب قنبری از کارشناسان بازار سرمایه با توجه به تداوم نوسان شاخص بورس در کانال ۷۸ هزار واحد معتقد است که پس از رشد بازار سرمایه از دی‌ماه پارسال تا نیمه فروردین امسال، معامله‌گران شاهد اصلاح شاخص و قیمت سهام بودند و حالا منتشر انتشار خبری خاص هستند تا بازار سهام دور تازه‌یی از رشد و رونق را آغاز کند.  این کارشناس بازار سرمایه می‌افزاید که نبود چشم‌اندازی روشن از اجرای برجام و رفع تحریم‌ها در کنار ادامه رکود حاکم بر اقتصاد موجب شده تا سهامداران نگاهی تردیدآمیز به آینده بازار سهام داشته باشند و برخی تنها با نگاه کوتاه‌مدت اقدام به نوسان‌گیری و کسب سودهای اندک از معاملات می‌کنند، البته با توجه به برگزاری مجامع شرکت‌ها انتظار رونق بازار در ماه‌های ابتدایی امسال نمی‌رود چرا که اتفاق خاصی در اقتصاد و صنایع کشور نیفتاده است که بر سودآوری چشمگیر شرکت‌ها اثرگذار باشد.

– ترکان: مناطق آزاد دروازه واردات شده‌اند

اکبر ترکان دبیر مناطق آزاد در دولت یازدهم به تعادل گفته است:     از سال۹۲ که همزمان با آغاز کار دولت بود، گروهی تشکیل شد که مناطق آزاد را آسیب‌شناسی کند. در این آسیب‌شناسی به این نتیجه رسیدند که مناطق آزاد براساس فلسفه تاسیسش موفقیت ندارد و جهت‌گیری‌هایشان باید اصلاح شود. البته قبل از اینکه هر یک از منتقدان به این مساله بپردازند، من گزارشی تهیه کردم که مناطق آزاد وارداتی شده‌اند و باید مسیر آنها را به سمت صادرات تغییر دهیم. البته به دلیل اعمال تحریم‌ها در سال‌های گذشته امکان توسعه صادرات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کل جغرافیای ایران با مشکل مواجه شد و این طور نیست که صرفا مناطق آزاد با این چالش‌ها مواجه شده باشند. لذا اینکه «جهت‌گیری‌های مناطق آزاد باید اصلاح شود» نکته‌یی است که بنده شخصا پیش از این نیز در جریان دفاع از لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری- صنعتی در مجلس در مورد آن تاکید داشته‌ام. نگاه دولت هم این است که مناطق آزاد جدید باید قطب تعامل تجاری ایران و بازارهای هدف به وی‍ژه همسایگان باشند. صادرات کالاهایی مثل محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، بازار جهانی دارد اما بیشترین تقاضای مصنوعات صنعتی کشور در همسایگان وجود دارد و در این زمینه ایجاد مناطق آزاد جدید می‌تواند کمک‌کننده باشد. تاکید مقام معظم رهبری  نیز در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این است که توسعه عمل مناطق آزاد در جهت گسترش تولید، توسعه صادرات، انتقال فناوری و تامین نیازهای کالایی کشور از خارج باید مورد توجه قرار گیرد. این چهار محور مصوب رهبری است و بر این اساس باید مناطق آزاد را از آنچه بوده به ‌آنچه که تصویب شده و به ما ماموریت داده شده تغییر مسیر بدهیم.

* جهان صنعت

– سانسور رشد اقتصادی

این روزنامه اصلاح‌طلب از سانسور آمار رشد اقتصادی انتقاد کرده است:  نماگرهای اقتصادی فصل پاییز ۹۴ مانند فصل‌های گذشته بدون رشد اقتصادی منتشر شد تا با گذشت یک ماه و نیم از سال ۹۵ هنوز هم جای خالی رشد اقتصادی در آمار‌های بانک مرکزی به چشم بخورد‌.

یک سالی است که بانک مرکزی از اعلام رشد اقتصادی ممانعت می‌کند و فقط اعداد ضد و نقیض این شاخص کلان اقتصادی را از زبان مسوولان و مرکز آمار می‌شنویم‌.

اما نکته قابل تامل این است که بانک مرکزی به جای اعلام رشد اقتصادی سال گذشته در شماره‌ ۷۲ فصلنامه روند خود آورده است که پیش‌بینی می‌شود به دنبال اقدامات و تصمیمات صورت گرفته و انتظارات مثبت ناشی از رفع تحریم‌های اقتصادی علیه کشور با اجرای برجام، رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۵ از وضعیت به مراتب بهتری برخوردار باشد‌. رشد اقتصادی در ایران در این سال از سوی نهادهای بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول چهار درصد برآورد شده است‌.

* دنیای اقتصاد

– تناقض سیاست‌های اقتصادی دولت

این روزنامه حامی دولت درباره طرح اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی نوشته است: برخی از نهادهای اقتصادی دولت برای جبران کسری بودجه و یافتن منابع درآمدی بیشتر بر آن هستند تا سیاست‌های مالیاتی را اعمال کنند که با هدف تحریک تقاضا و کاهش فشار بر سیستم بانکی و رونق اقتصادی از طریق کاهش نرخ سود بانکی در تناقض است. اگر وزارت اقتصاد هم معتقد به کاهش نرخ سود بانکی است، درک این موضوع ساده است که با مالیات ستانی از سود سپرده‌های بانکی، نرخ سود افزایش می‌یابد. چرا؟

بانک‌ها امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به منابع نقدی دارند. این احتیاج فزاینده خود باعث آن شده است تا نرخ سود در سیستم بانکی افزایش یابد.

همین تشنگی بانک‌ها به منابع نقدی باعث می‌شود که با وضع مالیات بر سود سپرده‌های بانکی، این بانک‌ها باشند که بارمالیاتی آن را بر دوش کشند. اگر بخواهیم با ادبیات اقتصادی این موضوع را تشریح کنیم، باید بگوییم که نیاز شدید بانک‌ها به منابع نقدی موجب می‌شود تا عرضه خدمت سپرده، کم کشش‌تر از تقاضای این خدمت از سوی سپرده‌گذاران باشد و بار مالیات بر سپرده به دوش عرضه‌کننده خدمت که همان بانک‌ها باشد بیفتد. در نتیجه، بخش اعظم هر درصد مالیات بر سود سپرده خود را در افزایش نرخ سود نشان خواهد داد. فراتر از این موضوع، نرخ سود تسهیلات است. سخت است که بتوان در شرایط فعلی عنوان کرد کدام یک از طرف عرضه و تقاضای تسهیلات کم‌کشش‌تر است و چه کسی بار مالیاتی را می‌پردازد؛ اما یک نکته واضح است؛ بخشی از افزایش نرخ سود سپرده‌ها بر نرخ تسهیلات نیز اثرگذار است. بنابراین انتظار می‌رود که با وضع مالیات بر سود سپرده‌ها که به‌دلیل مکانیزم کشش موجب افزایش نرخ سود سپرده می‌شود، نرخ سود تسهیلات را نیز افزایش دهد. آیا این با هدف اعلامی از سوی دولت در مورد نرخ سود سیستم بانکی و با فشاری که گذارده می‌شود تا نرخ سود پایین آید، همخوانی دارد؟ آیا تاکنون پیشنهادکنندگان وضع مالیات بر سود سپرده به این موضوع فکر کرده‌اند؟ آیا استدلال و پاسخی دارند؟ البته اگر هدف کاهش فشار بر بانک‌ها و کاهش نرخ سود نبود، در زمانی که دولت به خاطر افت درآمد با مشکل روبه‌رو است. ای بسا! این سیاست بسیار نیز ستودنی بود؛ اما در حال حاضر این سیاست جز ضدیت با هدف اولی دولت برای کاهش نرخ بهره و تحریک تقاضا نیست.

– دستور به بانک مرکزی برای سانسور آمارهای منفی

این روزنامه حامی دولت درباره علت عدم انتشار رشد اقتصادی نوشته است: بانک مرکزی تازه‌ترین شماره از نشریه نماگرهای اقتصادی را برای فصل پاییز ۱۳۹۴ منتشر کرد و همچنان مهم‌ترین بخش از این گزارش مهم یعنی «حساب‌های ملی» را که داده‌های مربوط به رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی را پوشش می‌دهد، خالی گذاشت. گفته می‌شود تصمیم به عدم انتشار آمارهای بانک مرکزی از رشد اقتصادی سال گذشته، از مرجعی خارج از بانک مرکزی صادر شده است. دیگر داده‌های مندرج در سایر بخش‌های گزارش نماگرهای اقتصادی در پاییز سال گذشته، از افزایش تولید و صادرات نفت خام ایران، علامت‌های منفی از تداوم شرایط رکودی در بخش صنعت و ساختمان و افت قابل توجه صادرات و واردات کشور در ۹ ماه نخست سال گذشته خبر می‌دهد.

مهم‌ترین بخش گزارش نماگرهای اقتصادی قسمت «حساب‌های ملی» آن است که داده‌های مربوط به اجزای «تولید ناخالص داخلی» را از دو زاویه «ارزش افزوده» و «مخارج یا هزینه‌ها» زیر پوشش قرار می‌دهد. با این حال، از نخستین فصل سال ۱۳۹۴ و احتمالا تحت تاثیر منفی بودن آمار بانک مرکزی از رشد اقتصادی، این بخش از داده‌های نماگرهای اقتصادی مورد به‌روز‌رسانی قرار نگرفت و با وجود انتشار گزارش‌ نماگرهای بهار و تابستان، جای داده‌های مربوط به حساب‌های ملی در آنها خالی بود. در سومین نماگرهای اقتصادی سال ۱۳۹۴ مربوط به فصل پاییز نیز، همچنان این روند حفظ شده و خبری از داده‌های حساب‌های ملی در سال ۱۳۹۴ در آنها نیست.

 البته، بر اساس گزارش‌های غیررسمی، مرجع تصمیم‌گیرنده برای انتشار آمار حساب‌های ملی سال ۱۳۹۴ خود بانک مرکزی نیست و مصلحت‌اندیشی برای عدم انتشار این آمارها با توجه به ملاحظات دیگر و همچنین تناقض با آمار مرکز آمار نیز، از مرجعی خارج از بانک مرکزی صورت گرفته است.

* خراسان

– نرخ رشد بازهم سانسور شد

این روزنامه حامی دولت نیز درباره آمار رشد اقتصادی نوشته است:‌ بانک مرکزی نماگرهای اقتصادی سه ماهه سوم ۹۴ را اعلام کرد. این گزارش که شامل آمار مربوط به مهمترین شاخص های اقتصادی کشور است باز هم بدون اعلام نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته منتشر شد. موضوعی که در گزارش های قبلی این نهاد نیز وجود داشت.بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در سه ماهه سوم ۹۴ معادل ۱۰٫۷ درصد بوده است. درآمدهای دولت ۲۴ هزار میلیارد تومان و پرداخت های هزینه ای آن ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است. دولت کسری درآمدهای خود را نیز از محل واگذاری دارایی های سرمایه ای یعنی پول نفت جبران کرده است. دولت در این مدت ۱۷٫۳ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی داشته است. حدود ۷٫۷ هزار میلیارد تومان هم به عنوان بودجه عمرانی توسط دولت اختصاص داده شده است.اما در قسمت مربوط به آمار بخش واقعی اقتصاد، مجددا  رشد سال ۹۳ تکرار شده و در بخش تفصیلی، نیز به جای نرخ های رشد سال ۹۴، هیچ گونه جزئیاتی ارائه نشده است.

گفتنی است بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی سال ۹۳ را حدود ۳ درصد برآورد و اعلام کرد که مورد انتقاد کارشناسان بود. محاسبه نرخ رشد ۳ درصدی برای سال ۹۳، طبیعتا پایه های محاسباتی برای محاسبه نرخ رشد ۹۴ را بسیار بالا می برد که منجر به محاسبه نرخ رشد کم برای سال ۹۴ می شود (با توجه به اینکه نرخ رشد سال ۹۴ از تفاضل تولید در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ محاسبه می شود).

* شهروند

– دولت برای راه‌انداختن تولید کشور برنامه مدون اقتصادی ندارد

این روزنامه حامی دولت درباره آثار اجرای برجام بر اقتصاد کشور نوشته است: با وجود این‌که روزهای پس از برداشتن تحریم و امید به آینده برای ایران شروع شده اما همچنان کاستی‌ها در عرصه اقتصاد وجود دارد و هر روز یکی از مشکلات اقتصادی از گوشه‌وکنار خودنمایی می‌کند. هنوز مشکلات برای بخش تولید حل نشده  و مبادلات با کشورهای خارجی با اماواگر همراه است. تامین مواد اولیه برای بنگاه‌های کوچک و متوسط در عمل امکان‌پذیر نیست و بسیاری از این واحدها نمی‌توانند مواد اولیه مورد نیاز تولید را تهیه کنند. بانک‌ها نیز نتوانستند از دور باطل نداشتن اعتبار و منابعی که تبدیل به مطالبات معوق شده خارج شوند. درمجموع این چالش‌ها و مشکلات اقتصادی همچنان خود‌نمایی می‌کند؛ البته در این بین افرادی هم هستند که رفع بسیاری از این مشکلات را به تحریم‌ها نسبت می‌دادند و حال پس از اجرای توافق به موانعی اشاره می‌کنند که هنوز وجود دارد. این درحالی است که بیشتر مسئولان و کارشناسان معتقدند بسیاری  از مشکلات فعلی ساختاری است…..

تنها یکی از دلایل نابسامانی اقتصاد محدودیت‌های تحریم بوده است؛ بنابراین قرار نیست تمام مشکلات اقتصاد ایران با رفع تحریم‌ها حل شود. شاید برخی مسئولان به‌قدری برجام را مهم جلوه داده بودند که تصور عمومی بر این بود که با برجام تمام مشکلات اقتصادی هم رفع می‌شود، اما اقتصاد کشور دچار مشکلات ساختاری است…

با اجرای برجام که هنوز هم کامل انجام نشده است، نمی‌توان انتظار داشت مشکلات اقتصادی حل شود. مضاف بر این‌که اقتصاد یک فرآیند است و تا زمانی که فرآیندها و نه روندها اصلاح نشود، مشکلات آن هم برطرف نمی‌شود و درمجموع مشکلات اقتصادی هم یک‌شبه برطرف نخواهد شد؛ برای مثال انجام و اجرای یک برنامه اقتصادی پنج یا شش ‌سال و حتی تا ده ‌سال  هم ممکن است طول بکشد اما به دلیل این‌که در سی‌وچند ‌سال گذشته هر روز به مردم قول و وعده داده شده که «وضع درست می‌شود» و قادر نبودیم وضع اقتصادی را آنچنان که باید درست کنیم، طبیعی است که انتظارات مردم کوتاه‌مدت شده است…

با وجود قبول توافقنامه با ١+۵ هنوز گشایش خاصی  در کشور صورت نگرفته و کماکان بخش تولید کشور زمینگیر است؛  پس باید به دنبال تصحیح و رفع اشکالات ساختاری باشیم…

در نخستین گام دولت باید اقدام به حل مشکلات بنگاه‌های تولیدی کند؛ اما به نظر می‌رسد که دولت برای راه‌انداختن تولید کشور برنامه مدون اقتصادی ندارد و روزمرگی بر برنامه‌ریزی حاکم شده است؛ به‌طوری که دولت برنامه خاص و مشخصی را هم ارایه نداده است. از طرف دیگر مشکلات متعدد و فراوانی که در زمینه بانکی پیش آمده (که همه این مشکلات هم ناشی از تحریم نبوده است) باعث شده که در عمل سیستم بانکی کشور ورشکسته باشد. درنتیجه بانک‌ها قادر به انجام وظیفه اصلی خود یعنی پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی نبوده و از وظایف بانکداری به دور مانده‌اند و واحدهای تولیدی که نیاز به منابع مالی دارند قادر به راه‌اندازی خط تولید خود نیستند. بانک‌ها نیز با توجه به  منابعی که به شرکت‌ها پرداخت کرده‌اند قادر به بازپس‌گیری آن نیستند. درعین حال بسیاری از منابع بانکی نیز در خارج از حوزه تولید در بخش‌های دلالی، سفته‌بازی، زمین و ساختمان و… سرمایه‌گذاری و قفل شده به‌طوری که همین منابع که در خارج از بخش تولید مشغول دلالی بوده به فساد در کشور دامن زده است.

* کیهان

– جای خالی اسلام  در پیش‌نویس لایحه دولت برای اصلاح نظام بانکی

کیهان درباره اصلاح نظام بانکی گزارش داده است:‌ قانون پولی و بانکی کشور که در سال ۱۳۵۱ تصویب شد پس از پیروزی انقلاب برای حذف قرض ربوی و جایگزین کردن عقود اسلامی، در مدت کوتاهی قانون عملیات بانکی بدون ربا تهیه و در شهریور ۱۳۶۲ به تصویب رسید.

این قانون اگرچه به عنوان قانون دائمی تصویب شد ولی قرار بر این بود که پس از ۵ سال اجرای آزمایشی مجدداً بازبینی شود. با این حال پس از گذشت ۳۳ سال با وجود ایرادات فراوانی که به قانون و آیین‌نامه آن و به ویژه به اجرای آن وارد بوده است تغییرات جدی در آن ایجاد نشده بود.

البته ناگفته نماند که در دولت نهم اصلاح قوانین بانکی با تدوین لوایح دوگانه بانکداری و بانک مرکزی کلید خورد ولی به سرانجام نرسید. در دولت یازدهم این کار متوقف شد تا اینکه طرح بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا توسط نمایندگان مجلس با همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، تهیه و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ اعلام وصول شد. پس از آنها مسئولان دولتی و بانک مرکزی بارها وعده دادند که مجلس کارش را متوقف کند و دولت متعهد می‌شود ظرف یک ماه آینده لوایح  دوگانه را تکمیل و به مجلس تقدیم کند. اما هیچ ‌کدام از این وعده‌ها عملی نشد و نهایتا کارگروه بازنگری در قوانین بانکی مجلس، با مشاهده تعلل دولت ناچار شد رأسا با مبنا قرار دادن آخرین ویرایش‌ لایحه بانکداری که توسط بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تهیه شده بود و با استفاده از نظرات کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم و سایر متخصصین حوزه بانکی و پس از برگزاری جلسات گسترده نقد و کارشناسی طرح قانونی «بانکداری جمهوری اسلامی ایران» را تهیه و پس از تصویب در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی تقدیم نماید…

مع الاسف، فصل پنجم پیشنویس لایحه بانکداری دولت که در ارتباط با نحوه فعالیت بانک‌ها و متناظر با قانون عملیات بانکی بدون رباست تقریباً متضمن هیچ‌گونه نوآوری، ابداع یا طراحی جدیدی نیست و چنین می‌نماید که بانک مرکزی، شبهه ربوی بودن در عملیات بانکی کشور را جدی تلقی نکرده و به همین دلیل، تقریباً هیچ تدبیری برای تطهیر نظام بانکی کشور از ربا نیندیشیده است. برعکس، کارگروه مجلس که نقطه آغاز کار خود را تطهیر نظام بانکی کشور از ربا و دفع و رفع دغدغه متدینین و مراجع عظام تقلید قرار داده بود، فصل پنجم را با وسواس فوق‌العاده و استفاده از نتایج تحقیقات گسترده‌ای که در طول سه دهه گذشته پیرامون بانکداری اسلامی در ایران و جهان انجام شده‌است، و درس گرفتن از تجربه بیش از سی سال اجرای بانکداری بدون ربا در کشور، بازنویسی نمود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: