تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ - ۱۲:۳۷ کد مطلب 99761

درآمدهای نفتی باز هم آب رفت

به گزارش میدان۷۲،  سهم نفت در تامین بودجه کل کشور در سال گذشته کاهش یافت. بر اساس گزارش ارایه‌شده از سوی بانک مرکزی در خصوص عملکرد ١١ ماهه بودجه کل کشور حجم درآمدهای نفتی در این دوره زمانی کاهشی ١٠درصدی را نشان می‌دهد. افت قیمت نفت که از ژوئن سال ٢٠١۴ (خرداد ٩٣) آغاز شد؛ […]

به گزارش میدان۷۲،  سهم نفت در تامین بودجه کل کشور در سال گذشته کاهش یافت. بر اساس گزارش ارایه‌شده از سوی بانک مرکزی در خصوص عملکرد ١١ ماهه بودجه کل کشور حجم درآمدهای نفتی در این دوره زمانی کاهشی ١٠درصدی را نشان می‌دهد. افت قیمت نفت که از ژوئن سال ٢٠١۴ (خرداد ٩٣) آغاز شد؛ اثرات خود را بر درآمدهای کشور به رخ می‌کشد. کاهش قیمت نفت از یکسو و تلاش دولت برای افزایش سهم سایر منابع درآمدی در بودجه از سوی دیگر سبب شده است سهم ٨٠ درصدی نفت در تامین درآمدهای دولت در سال ١٣٩۴ به ٣٩درصد کاهش یابد. هرچند کاهش قیمت نفت درآمدهای نفتی را با ١٠درصد کاهش مواجه کرده اما بررسی‌ها نشان می‌دهد درآمدهای نفتی ایران در مقایسه با پیش از آغاز سقوط قیمت‌ها کاهشی ٨۴درصدی را نشان می‌دهد. درآمد دولت از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه از محل صادرات نفت ١٧ میلیارد و ٧١٣ میلیون دلار گزارش شده است.
پیش‌بینی می‌شود دولت در سال جاری نیز طعم تلخ نفت ارزان را در کام داشته باشد، چراکه برآوردها حکایت از تداوم این روند در سال ٢٠١۶ میلادی دارد. در این شرایط دولت ناگزیر است هزینه‌های خود را از محلی غیر از نفت تامین کند. عملکرد ١١ماهه بودجه نشان می‌دهد دولت تلاش کرده تمام ٨٨ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده را محقق کند اما سهم بخش‌های بزرگ اقتصاد از تامین این اعتبار بسیار کمتر از سهم حقوق بگیران بخش خصوصی، بخش عمومی و مشاغل آزاد است. در ١١ ماه دولت توانست ۶۵ هزار و ٣۴٣ میلیارد تومان درآمد از محل مالیات به دست آورد یعنی درآمدهای مالیاتی توانست بار ۵٠ درصد درآمدهای دولت را به تنهایی به دوش بکشد. مالیات‌های محقق‌شده که در دو بخش مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم تقسیم‌بندی شده است در مجموع ٧۴ درصد از کل آن چیزی است که در بودجه ٩۴ پیش‌بینی شده بود. هرچند مجموع درآمدهای مالیاتی در نیم سال اول ٢/٧درصد رشد داشته است اما نگاهی به جزییات نحوه دریافت مالیات‌ها نشان می‌دهد پرداخت مالیات در بخش‌های بزرگ اقتصاد از جمله نفت، واردات کالا و واردات و معاملات خودرو کاهش یافته، به‌طوری‌که همین سه بخش میزان پرداخت مالیات‌شان نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب ٨/١٨-، ۵/١- و ۶/٧- درصد کم  شده است.
طبق اطلاعات منتشرشده در قالب عملکرد بودجه سال ٩۴، درآمدهای مصوب غیرنفتی بالغ بر ١٢٨ هزار و ۵٢٩ میلیارد تومان بوده که در یازده ماهه این سال بالغ بر ٨٩ هزار و ۴۶٢ میلیارد تومان وصول شده است. لذا با توجه به هزینه‌های دولت در این مدت، دولت بیش از ۵٩ هزار و ٧٣٧ میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی دارد که نسبت به سال قبل آن رشد ٧/٣٣درصدی را نشان می‌دهد. همچنین سهم واگذاری دارایی‌های مالی در قانون بودجه سال ٩۴ بالغ بر ٣۴ هزار و ٧٠٣ میلیارد تومان بوده که حدود ٣٠ هزار میلیارد آن در ١١ ماهه به دست آمد.
نسبت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پرداخت‌های هزینه‌ای در مصوب قانون ٢٩ درصد و در عملکرد ١١ ماهه ٣/١۴درصد رقم خورد. همچنین سهم واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۵۶ هزار و ۴٨٢ میلیارد تومان به تصویب رسیده بود که از این میزان بالغ بر ۵٠ هزار و ۶۶٢ میلیارد تومان در ١١ ماهه سال ٩۴ درآمد کسب شده است. بر این اساس، ۵٠ هزار و ٣٩۴ میلیارد تومان سهم درآمد نفت و فرآورده‌های نفتی بوده که البته مصوب آن ۵٣ هزار و ٧٣۶ میلیارد تومان تصویب شده بود و رشد آن نیز ٧/٩- است. تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (پرداخت‌های عمرانی) ۴٧ هزار میلیارد تومان مصوب شده بود که ٢١ هزار و ١٧١ میلیارد تومان در این مدت پرداخت شده است و نسبت به ١١ ماهه سال قبل آن، رشد منفی ۶/١۶درصدی را نشان می‌دهد.

 

منبع : اعتماد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: