تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ - ۱۸:۵۰ کد مطلب 99837

ترکیه و عربستان به دنبال نابودی حلب هستند

سفیر سابق سوریه در ترکیه با اشاره به اینکه ترکیه و عربستان به دنبال نابودی شهر حلب هستند، تاکید کرد که حلب برای عملیات نظامی تعیین کننده ارتش سوریه که کمر دشمنان این کشور را خواهد شکست، آماده می شود. به گزارش مشرق، “نضال قبلان” سفیر سابق سوریه در ترکیه  درباره دلایل تشدید حملات گروههای […]

سفیر سابق سوریه در ترکیه با اشاره به اینکه ترکیه و عربستان به دنبال نابودی شهر حلب هستند، تاکید کرد که حلب برای عملیات نظامی تعیین کننده ارتش سوریه که کمر دشمنان این کشور را خواهد شکست، آماده می شود.

به گزارش مشرق، “نضال قبلان” سفیر سابق سوریه در ترکیه  درباره دلایل تشدید حملات گروههای تروریستی در حلب گفت که کشورهای توطئه گر بویژه ترکیه و عربستان همه امکانات خود را برای تخریب زیرساخت‌های حلب به کار گرفته‌اند.

حلب در انتظار عملیات نظامی تعیین کننده ارتش سوریه

وی تاکید کرد که حلب برای عملیات نظامی تعیین کننده ارتش سوریه که کمر دشمنان این کشور را خواهد شکست، آماده می شود.

قبلان افزود: شهر حلب از ابتدای بحران هدف اساسی توطئه گران علیه سوریه و بلندپروازی های رجب طیب اردوغان است که همه امکانات خود را برای نابودی اقتصاد و تخریب زیر ساختهای اصلی حلب به کار بسته اند. حلب از لحاظ اقتصادی و استراتژیک دارای اهمیت است.  زیرا حلب دومین شهر بزرگ بعد از دمشق است و با توجه به وجود شهر صنعتی مهم الشیخ نجار، پایتخت اقتصادی است.

ارتباط تشدید حملات به حلب و مذاکرات ژنو

وی درباره ارتباط بین تشدید حملات تروریستها به شهر حلب و مذاکرات ژنو گفت: کسانی که به ژنو رفتند یعنی معارضان ریاض، مزدورانی هستند که هیچ قدرت تصمیم گیری ندارند. بلکه صرفا ابزار دست بازیگران منطقه و بازیگر بزرگ یعنی آمریکا هستند و در نتیجه به نظر من هیچ کس یا هیچ شخص عاقلی به این معارضان که وابسته به پول عربستان و کشورهای عربی خلیج فارس هستند، تکیه نمی کند.

سوء استفاده تروریستها از آتش بس در سوریه

سفیر سابق سوریه در ترکیه در ادامه گفت که حلب اهمیت ویژه ای دارد. گروههای تروریستی زیادی که برجسته ترین آن جبهه النصره است، در این شهر حضور دارند. در نتیجه هنگامی که این گروهها در میدان و در ژنو شکست خوردند تلاش کردند که اوضاع میدانی را مقداری به نفع خود تغییر دهند و در نتیجه از آتش بسی که دولت سوریه با نظارت روسیه و موافقت آمریکا به ٖآن پایبند بود، سوء‌استفاده کردند تا از این طریق بتوانند نیروهای خود را گرد آوری و به انواع سلاحها مجهز شوند.

قبلان اظهار داشت؛ هنگامی که برگه ترکیه در سواحل سوریه از بین رفت و ارتش سوریه سرزمین‌های اشغال شده از سوی باندهای تروریستی برخوردار از حمایتهای اردوغان را آزاد کرد، آنها به حلب رفتند تا بتوانند بر دولت سوریه فشار های بیشتری بیاورند.

وی افزود: به نظر من حلب در انتظار عملیات نظامی تعیین کننده ای که کمر توطئه کنندگان علیه سوریه و ارتش این کشور را خواهد شکست، می باشد.

برنامه های ترکیه در منطقه

قبلان درباره برنامه های ترکیه در منطقه و ناتوانی طرفهای منطقه ای مانند روسیه در تاثیر بر سیاست های ترکیه در قبال آنچه در سوریه و منطقه رخ می دهد گفت: ترکیه پروژه خاص خود را دنبال می کند. ترکیه نه تنها با روسیه اختلاف دارد، بلکه با آمریکا نیز اختلاف دارد. هنگامی که آمریکایی ها بر اردوغان فشار آوردند تا زیر چتر سناریوی آمریکا در سوریه و عراق قرار گیرد، ترکیه تلاش کرد که سرکشی کرده و برنامه های ویژه خود را  بویژه در ارتباط با کردها عملی کند. در نتیجه دولت ترکیه تلاش می کند از هر موضوعی مانند مسأله آوراگان، پایگاه اینجرلیک، دخالت نظامی در عراق، و سرکوب آزادی های رسانه  ای در ترکیه، برای تحقق اهداف خود استفاده کند. ترکیه اگر احساس کند که می تواند برنامه های خود یا بخشی از آن را محقق کند، به سخنان کسی گوش نمی کند.

شکست ترکیه در سوریه

سفیر سابق سوریه در ترکیه گفت که معتقدم ترکیه در سوریه شکست خورده است و بهایی گرانبها را خواهد پرداخت. دولتی که منادی عدم مشکلات با کشورهای همسایه بود، دیگر دوستی در دور و نزدیک برایش نمانده است. روابطش با سوریه ، عراق ، روسیه ، ایران و یونان و دیگر کشورها بد شده است. 

سناریوی حذف اردوغان

وی در پایان این گفتگو افزود: معتقدم که آمریکا و غرب به صورت جدی سناریوی کنار گذاشتن اردوغان و حزب حاکمش را آغاز کرده اند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: