تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ - ۲۳:۴۶ کد مطلب 99981

ریاست لاریجانی بر مجلس دهم ضامن موفقیت روحانی در انتخابات ۹۶ / نمایندگان منتقد برجام به ریاست عارف رای می دهند یا لاریجانی؟

نکاتی درخصوص آرایش سیاسی نمایندگان و رئیس مجلس دهم: کارکرد دوگانه علی لاریجانی در جلب نظر اصولگرایان و اصلاح طلبان و حمایت تمام قد دولتی ها از ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم و همچنین دیدارهای متعدد رئیس مجلس با منتخبین مستقل و اصلاح طلب استان ها در طول دو ماه گذشته، شانس علی لاریجانی […]

نکاتی درخصوص آرایش سیاسی نمایندگان و رئیس مجلس دهم:

کارکرد دوگانه علی لاریجانی در جلب نظر اصولگرایان و اصلاح طلبان و حمایت تمام قد دولتی ها از ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم و همچنین دیدارهای متعدد رئیس مجلس با منتخبین مستقل و اصلاح طلب استان ها در طول دو ماه گذشته، شانس علی لاریجانی برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس دهم را به مراتب بیش از محمد رضا عارف نموده است.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸، صبح امروز با اعلام نتایج مرحله دوم از انتخابات مجلس شورای اسلامی، گرایش سیاسی منتخبین مجلس دهم بر روی کاغذ مشخص شد که در این بین هر کدام از دو طیف سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب تمامی تلاش خود را برای مصادره منتخبین مستقل راه یافته به مجلس دهم آغاز نمودند.

به طور مثال یکی از خبرگزاری های اصولگرا مدعی شده که بر اساس برآوردهای موجود، از ۲۹۰ نماینده مجلس، حداقل ۱۵۵ اصولگرا و یا مستقل متمایل به اصولگرایی و حداکثر ۱۳۴ نفر نیز اصلاح طلب، اعتدالگرا و مستقلین حامی اصلاحات هستند.

همچنین یکی از خبرگزاری های اصلاح طلب در ترکیب گرایش های سیاسی مجلس دهم ادعا نمود که مجلس دهم دارای ۱۲۱ منتخب اصلاح طلب، ۸۳ منتخب اصولگرا، ۶۵ منتخب مستقل و ۱۱ منتخب عضو لیست صدای ملت خواهد بود. (به این جمع ۶ نامزد اقلیت مذهبی، یک کرسی واگذار شده به انتخابات میان دوره ای و ۳ نماینده مشترک میان لیست ها را که بیافزایید، به مجموع ۲۹۰ کرسی مجلس دهم خواهید رسید).

با توجبه به آمارهای فوق الذکر، از یک طرف کارکرد دوگانه علی لاریجانی در جلب نظر اصولگرایان و اصلاح طلبان و از طرف دیگر حمایت تمام قد دولتی ها از ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم و همچنین دیدارهای متعدد رئیس مجلس با منتخبین مستقل و اصلاح طلب استان ها در طول دو ماه گذشته، شانس علی لاریجانی برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس دهم را به مراتب بیش از محمد رضا عارف (حتی در صورت غلبه کم اصلاح طلبان بر اصولگرایان در مجلس دهم) نموده است.

در همین خصوص محمد اشرفی اصفهانی رئیس هیئت رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست‌جمهوری امروز در گفتگو با یکی از سایت های حامی دولت ضمن تعریف و تمجید از علی لاریجانی در همراهی و همکاری با دولت در تصویب برجام، با اشاره به انتخابات ۹۶ ریاست جمهوری، تکیه علی لاریجانی بر صندلی ریاست مجلس دهم را مطلوب دولت بیان می نماید.

اشرفی اصفهانی در پاسخ به این سوال که چه کسی بهتر می تواند در یکسال باقی ماند از دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، در مجلس، نقش بهتری ایفا کند، گفت: یکی از بارزترین خصوصیات اخلاقی آقای لاریجانی است که هم می یتواند اردوگاه اصولگرایان و هم اصلاح طلبان را جذب کند. با توجه به اینکه سال آخر دولت آقای روحانی است و برای آینده باید برنامه ریزی و سازماندهی شود خیلی می تواند در موفقیت آقای روحانی برای دور آینده موثر باشد.

این مقام دولتی اصلاح طلب در ادامه بیان می نماید: در مجموع من فکر می کنم، اکثر آرای اصولگرایان و اصلاح طلبان را آقای لاریجانی می تواند به دست بیاورد و با توجه به این موقعیتی که ایشان به دست آورده و امتحانی که ایشان پس داده، احتمال موفقیت ایشان از آقای عارف بیشتر است.

این سخنان یک مقام دولتی در حالی است که چندی پیش صادق زیباکلام در گفتگویی با روزنامه آرمان خواستار حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی شده بود. زیباکلام بیان داشته بود: اعتقاد دارم که نمایندگانی که با لیست شورای ائتلاف اصلاح طلبان رای آورده‌اند باید برای ریاست مجلس دهم به ریاست علی لاریجانی رای دهند. اینکه عارف رییس مجلس دهم شود همان اشتباهی است که اصلاح‌طلبان تندرو در مجلس ششم انجام دادند. اگر ایشان وارد مجلس شده بود و بر کرسی ریاست تکیه می‌زد قطعا کارایی مجلس ششم بسیار بیشتر از کارایی مجلس ششم به ریاست آقای شیخ مهدی کروبی می شد.

زیباکلام با تاکید بر لزوم انتخاب علی لاریجانی بر کرسی ریاست مجلس دهم اظهار می داد: مجلسی که لاریجانی در راس آن قرار بگیرد کارایی، نفود و قدرتش خیلی بیشتر از مجلسی است که عارف در راس آن قرار گیرد. اصولگرایان به مجلسی که عارف رییس آن باشد اجازه نمی‌دهند که حتی نیم میلیمتر در جهت دموکراسی و آزادی گام بردارد.

حال با توجه به آمارهای ارائه شده از گرایش سیاسی منتخبین مجلس دهم در صورت رقابت محمد رضا عارف و علی لاریجانی برای تصاحب کرسی ریاست مجلس دهم، تنها در یک حالت نمی توان علی لاریجانی را رئیس مجلس آینده دانست و آن هم عدم حمایت نمایندگان ارزشی و انقلابی مجلس دهم (اعم از منتخبین اصولگرا و مستقل منتقد برجام) از علی لاریجانی است که با توجه حضور یک چهره اصلاح طلب در آن سو، تصمیم نهایی را برای این دسته از نمایندگان بسیار سرنوشت ساز خواهد نمود.

در پایان با توجه به افزایش اختلاف محمدرضا عارف با رئیس دولت یازدهم و همچنین موضع گیری پی در پی دولتی ها در حمایت از ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم و سهم تاثیر بالای این انتخاب در موفقیت حسن روحانی در انتخابات ۹۶، می توان رای آوری مجدد علی لاریجانی بر ریاست مجلس دهم را ضامن بقای دولت تدبیر و امید در انتخابات ریاست جمهوری آینده دانست که این امر نمایندگان اصولگرا را با تصمیمی کبری روبرو می نماید.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: